Dřevo pro výstavbu obydlí je zřejmě nejstarší surovinou používanou od pradávna. Vhodně tvarované větve a subtilnější kmeny byly první komponenty pro zhotovení nejprimitivnějších přístřeší. Následně se opracování dřeva zdokonalovalo a vznikaly čím dál sofistikovanější stavby. V současnosti je dřevostavba definována jako stavba s dřevěnou nosnou konstrukcí. Jsou to tedy sruby, roubenky, stavby s masivním dřevěným skeletem, stavby s lehkým dřevěným skeletem, panelové stavby s lehkým skeletem, stavby z panelů z vrstveného dřeva a různé kombinace. Navzdory řadě nesporných výhod však návrh a realizace dřevostavby klade mnohem vyšší nároky na detailní porozumění problematice v souvislostech (jak technických, tak řemeslných) než u zděných staveb. Naše firma se zabývá převážně návrhy a dodávkou panelových dřevostaveb a to především z důvodu urychlení montáže hrubé stavby - prostě, dostat dům co nejrychleji pod střechu.
rozhodně ne zásadní. A pokud to někdo tvrdí, buďte ostražití. Jestli opravdu zvažujete stavět dřevostavbu jen kvůli ceně, nedělejte to… Odpovědně navržená a provedená dřevostavba se od zděného domu cenově liší méně, než byste patrně očekávali.
ta hodně záleží na stupni prefabrikace. Například námi preferovaná panelová výstavba je co do rychlosti (a nejen to) bezkonkurenční.
po dokončení základové desky se, až na výjimky, jen sesazuje, vrutuje, sponkuje a přibíjí.
při honbě za nejnižší možnou energetickou náročností budov se moderním skladbám stěn dřevostaveb (s ohledem na jejich tloušťku) asi nic nevyrovná.
po zapnutí topení je rychle teplo - kdo je zvyklý na cihlu, bude udiven.
dřevo je ze stromů a ty rostou a rostou… A pokud s nimi budeme nakládat moudře, porostou i nadále.
krásná textura, přírodní vůně, dřevo hřeje na dotek i na pohled.
ekologická likvidace a uvolnění pozemku - kolik lidí asi upřímně věří tomu, že jeho potomkům bude vyhovovat přesně to, co jim samotným…
dřevo není homogenní materiál, i to vysušené může pracovat, schody (a stropy v levném provedení) mohou povrzávat, sloupy z rostlého dřeva budou praskat… To prostě dřevo dělá…
po vypnutí topení dům relativně rychle vychladne - kdo je zvyklý na cihlu, bude zaskočen.
co dodat, dřevo hoří. Ale v návrhu konstrukcí tomu lze velmi účinně bránit a předcházet.
vydrží desítky let (klidně 50-80), ale pokud vážně uvažujete o budově na mnoho generací, berte raději cihlu, nebo kombinaci zděné stavby a dřevostavby.