Odborníci prominou, ale teď píšu pro laiky. S minimem technických termínů a zjednodušeně. Hodně zjednodušeně. Snad i proto jsem si dovolil parafrázovat název výborné knihy Marcuse Chowna, který ve svém titulu čtenářům přibližuje základy kvantové teorie. Ale to už je i přes zjednodušenou formu přece jen úplně, ale úplně jiná liga.
Jak je uvedeno v upoutávce pod menu PVC střechy, na první dojem můžeme fólii z měkčeného PVC (dále jen mPVC) vnímat jako pásy jakéhosi měkkého, tenkého linolea. Internet ještě nedokáže zprostředkovat čichové vjemy (nevím jestli bohužel, nebo bohudík), ale asi nebude překvapením, že čerstvě rozvinutá role je i tak cítit. Ve své podstatě se jedná o PVC vylepšené spoustou užitečných přísad, které zajišťují roztažnost, odolnost proti UV záření, odolnost vůči teplotám (vysokým i nízkým), tvarovatelnost, opracovatelnost (možnost svařování apod), v některých případech i požární odolnost atd. Folie je složena obvykle ze tří vrstev. Dvou vrstev samotné fólie (spodní a vrchní) a tzv. nosné vložky uprostřed. To bývá zpravidla polyesterová mřížka, která dává fólii pevnost, přitom se však umí přizpůsobit roztahování a smršťování. Z toho nám plyne, že každá fólie má rub a líc, což je nutné mít při montáži na paměti.
Ploché a mírně šikmé střechy (v některých případech až do 30°, s využitím speciálních pásků natavených podél jednotlivých pruhů lze dokonce docílit dojmu falcované plechové krytiny – ovšem spíš z dálky…), balkóny, spodní izolace staveb, bazény, jezírka, tam všude najdou folie z mPVC uplatnění. Ke každému z výše uvedených účelů je však navržen jiný druh mPVC, takže si s jedním typem rozhodně nevystačíme. Každé prostředí a způsob namáhání si vyžaduje unikátní vlastnosti folie dle výše uvedených účelů a nabídka výrobců tomu odpovídá.
Abych to co nejméně komplikoval odbornými frázemi (ačkoliv se jim prostě nelze vyhnout), bude zřejmě nejlepší, popsat to na příkladu. Nejjednodušším možném. Dejme tomu, že máme jednoduchou obdélníkovou střechu, máme vyřešené souvrství střechy, veškeré vrstvy jsou již namontované a my právě stojíme na záklopu z OSB desek, přišroubovaných do roštu z dřevěných hranolů. Střecha má sklon 5° a je spádována k jedné straně, aby voda stékala do klasického podstřešního žlabu.
Nuže, finální provedení je zkrátka souvislý povlak, jednolitá vrstva, obvykle v odstínech šedé, ze které vyčnívají jen prostupová zařízení a komín. Občas se může folie trochu nakrabatit a v zimě zase našponovat. To je její velká přednost. Smyslem této krytiny rozhodně není oslnit designem, nýbrž přísná funkčnost.
Výjimku tvoří např. řešení tzv. přitížené střechy. Jedná se o provedení, kdy je střešní plocha ohraničena atikami, nebo lištou a zatížena vrstvou kačírku (to je ten oblázkový kamínek, který nemá žádné ostré hrany). Takové provedení vypadá opravdu pěkně.
A jak bychom mohli zapomenout na zelenou střechu… V tomto případě je nad fólii instalováno vegetační souvrství s určenými druhy rostlin. Paráda. Určitě jste to už někde viděli.
Tak, to bychom v kostce měli. Stačí? Myslím, že je těch informací až dost. Pokud vám článek pomohl trochu se zorientovat, pak mě velice těší a děkuji za návštěvu našich stránek :-)